Etiket Baskı Hizmeti

Etiket Baskı Hizmeti

Etiketler hayatın hemen hemen her alanında kullanılan ürünlerdir. Etiketler, üzerlerinde kullanıldıkları alana göre değişebilen gerekli bilgiler bulundurur. Etiket ürünleri farklı malzemelerle farklı baskı teknikleri kullanılarak üretilebilir. Çok sayıda farklı yapıda etiket çeşidi bulunur. Kullanım alanına, kullanım şekline ya da ihtiyacına göre etiket çeşitleri arasından bir seçim yapılabilir.

 

Yapışkanlı Etiket Çeşitleri

Etiket ürünlerinin büyük bir kısmının arkasında kullanılacağı yüzeye yapışmasını sağlayan yapıştırıcılar bulunur. Bu sayede etiket, kullanılacağı alana kolayca yapışır ve sabit kalır. Yapışkanlı etiket seçenekleri çok sayıda alanda farklı amaçlarla kullanılır. Bu etiket çeşitlerinin kullanımı son derece basit ve pratiktir. Arka kısmında bulunan yapıştırıcı karışımı sayesinde etiket oldukça kolay bir şekilde yüzeye tutunur. Yapışkanlı etiket baskı teknikleri kullanılarak bu etiket çeşitlerinin üzerine istenilen her yazı, slogan ya da logo gibi tasarımlar yerleştirilebilir. Sticker etiket seçenekleri de sıklıkla kullanılan etiket çeşitleri arasında yer alır. Bu etiket çeşitleri hem kullanımının pratik ve kolay olması hem de az maliyetli olması sebebiyle çok sayıda alanda farklı amaçlarla kullanılır. Sticker fiyatları etiketin boyutu, kullanılacak baskı tekniği gibi çok sayıda faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bu çeşitlere farklı sticker baskı teknikleri ile sloganlar, logolar ya da yazılar basılabilir.

 

Farklı ve Yenilikçi Etiket Seçenekleri

Etiket ürünleri, neredeyse her alanda kullanılırlar. Bu ürünlerin çok sayıda farklı alanda kullanılıyor olması beraberinde bazı farklılıkları ve ihtiyaçları da getirir. Her kullanım sahasının özellikleri ve gereksinimleri birbirinden farklı olabilir. Farklı kullanım alanlarında etiket ürünlerinden beklenen özellikler ve işlevsellikler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle farklı materyallerden etiket çeşitleri üretilir. Alüminyum etiket seçenekleri buna örnek olarak verilebilir. Alüminyum etiketler yapısal olarak diğer etiket çeşitlerine nazaran daha dayanıklı ürünlerdir. Genel olarak zorlayıcı şartların bulunduğu alanlarda kullanılırlar. Dış hava koşullarına gibi zorlayıcı koşullara maruz kalabilecek  alanlarda kullanılan etiket çeşitlerine  metal etiket  örnek olarak verilebilir.

Sıklıkla enerji, otomotiv ve tarım araçları sektöründe kullanılırlar. Şeffaf etiket ürünleri de son derece yenilikçi ve modern etiket çeşitleri arasındadır. Bu ürünlerin diğer etiket çeşitlerine nazaran bir rengi ya da dokusu bulunmaz. Şeffaf yapıda üretilirler. Genel olarak araba camlarında ya da şeffaf şişelerde kullanılırlar. Şeffaf olmaları sayesinde kullanıldıkları yüzeyi kapatmazlar ve bunu yaparken işlevselliklerini korurlar. Şeffaf sticker seçenekleri de yenilikçi ve sıklıkla kullanılan etiket çeşitlerindendir. Bu seçeneklerin arka kısımlarında yüzeylere yapışmalarını sağlayan yapıştırıcı karışımlar bulunur. Bu sayede kullanıldıkları yüzeye tutunurlar ve sabit bir şekilde kalırlar.

Damla etiket çeşitleri de farklı etiket seçeneklerine örnek olarak verilebilir. Damla etiket ürünlerinde diğer etiket seçeneklerine nazaran düz  bir yüzey bulunmaz. Damla etiketlerde yüzey dışa dönük ve oval bir şekildedir, üst kısmı da parlak yapıdadır. Bu sayede etiket bir mercek etkisi yaratır ve dikkat çeker. Damla etiket ürünleri üzerine yapılan baskıların daha dikkat çekici ve büyük görünmesini sağlar. Farklı etiket baskı teknikleriyle damla etiket çeşitlerine baskılar yapılabilir.

 

 

Modern Etiket Tasarımları

Etiketlerin tasarımı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Özensiz bir şekilde hazırlanmış etiketler işlevini yerine getirmeyebilir ve beklentileri karşılamayabilir. Etiket tasarım işlemi bu nedenle üzerinde durulması gereken bir adımdır. Tasarım işlemi kullanılacak etiket çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Etiket tasarlama adımı kullanılacak olan etiketin türüne ve yapısına bağlı olarak farklı şekilde ilerleyebilir. Etiket üretiminde farklı materyallerin kullanılması sebebiyle baskı teknikleri de değişiklik gösterebilir. Bunun gibi  durumlarda dijital etiket kullanılabilir.

 

Termal ve Kuşe Etiket Çeşitleri

Termal etiketler, diğer etiket türlerine nazaran çok daha az maliyetlidir. Termal etiket ürünlerinin üzerine baskı yapabilmek için büyük ve maliyetli makinelere ihtiyaç yoktur. Termal etiketlerin basımı sırasında üzerine koruyucu bir tabaka eklenmez. Bu nedenle termal etiketlerin kullanım süresi daha kısadır. Yaygın olarak fiş ve fatura gibi kısa süreli ve hızlı basılması gereken belgelerde kullanılır.

Kuşe etiket çeşitleri ise çok daha uzun süreli kullanımlarda tercih edilebilir. Arka kısmında yapıştırıcı karışımı bulunur ve kullanılacağı yüzeye kolayca tutunabilir. Yüzeyi pürüzsüz bir yapıdadır ve mat ya da parlak olarak üretilir. Kuşe etiketi son yıllarda sıklıkla kullanılan etiket çeşitleri arasında yer alır. Yapısı son derece dayanıklıdır. Bu nedenle kısa süre içerisinde deforme olmaz. Dış hava koşullarına dayanıklı bir şekilde üretilir.

Çeşitli Etiket Seçenekleri

Etiketler kendi içerisinde birden fazla sayıda gruba ayrılırlar. Etiketlerin çok sayıda çeşidi ve türü bulunur. Karton etiket bu çeşitlere örnek olarak verilebilir. Bu etiket çeşidi diğer etiket türlerine nazaran daha kalın bir yapıya sahiptir. Genel olarak ürün hakkında bilgi verebilmek amacıyla kullanılır. Tekstil sektöründe yaygın bir şekilde kullanılır. Bir ürün hakkında bilgi vermek için kullanılan ve ürünün üzerine iliştirilen ürün etiketi çeşitleri arasında yer alır. Raf etiketi ise aynı şekilde mağazalarda ya da marketlerde ürün hakkında fiyat gibi bilgileri vermek için kullanılır. Farklı boyutlarda ve renklerde olabilirler. Yapımlarında kullanılan materyaller değişiklik gösterebiliyor olsa da yaygın olarak kağıt kullanılarak üretilirler. A4 etiket ürünleri de sıklıkla kullanılan etiket çeşitleri arasında yer alır. Bu etiketler A4 boyutundadır ve kendiliğinden yapışkanlıdır. Genel olarak broşür ve poster amacıyla kullanılırlar. Tanıtım ve reklam sektöründe sıklıkla kullanılan etiket çeşitlerindendir.