Asansör Etiketleri ve Anlamları

Asansör Etiketleri ve Anlamları

İnsan nüfusu giderek artış gösteriyor ve bu artış yeni binaları da beraberinde getiriyor. Çok katlı binalar ile birlikte asansörler de hayatımıza girmiştir. Asansörlerin temel amacı insan, yük ve eşyaların daha kolay taşınmasını sağlamaktadır. Asansörlerin kişiler için güvenliğinin sağlanması amacıyla asansör etiketleri kullanılır. Bu etiketlerde asansör dâhilinde uyulması gereken kurallar, uyarılar yer alır.

ASANSÖR ETİKETLERİ

Asansör etiketleri, asansör kabininde yer alan uyarıcı nitelikteki etiketlerdir. Asansöre kaç kişinin bineceğini ve kaç kilo taşıyabileceğini ifade edebilir. Sigara içilmez, yük asansörüdür, yük ve eşya taşınmaz gibi çeşitli uyarılar bu etiketlerde yer alır. Asansöre bindiğinizde yapılması gereken hususlar, acil durumlarda neler yapılmalı yine bu etiketler aracılığıyla kişilere aktarılır. Tüm etiketler, Asansör Etiket Yönetmeliğine uygun biçimde hazırlanmalıdır.

 

Asansör renk etiketleri; mavi etiket, sarı etiket, kırmızı etiket ve yeşil etiket olmak üzere 4 farklı renkte kullanılır. Bu etiketler herkesin görebileceği bir konumda ve büyüklükte olmalıdır. Peki, bu etiketler neden kullanılır ve asansör etiketleri anlamları nedir?

 

ASANSÖR RENK ETİKETLERİ

Asansör renk etiketleri, Asansör Etiket Yönetmeliği tarafından 4 gruba ayrılmaktadır. Bu renklerin anlamaları ise şu şekildedir;

 

ASANSÖR KIRMIZI ETİKET:

Mühendisler tarafından gerçekleştirilen gerekli kontroller sonucu, asansörün yüksek riskli olduğu tespit edilmişse kırmızı etiket yapıştırılır. Denetimler sonucu asansör kırmızı etiket aldıysa bu, asansörün can ve mal güvenliği bakımından uygusuzluğunu ifade eder. 1 ay içerisinde gerekli bu uygunsuzluğun giderilmesi gerekir, eğer giderilmezse asansör mühürlenir.

 

ASANSÖR SARI ETİKET:

Sarı etiket, kırmızı etikete kıyasla, can ve mal güvenliği bakımından kabul edilebilir risk seviyesinde olan asansörlere yapıştırılır. Eğer sarı etiket asansör kabininde yer aldıysa, en geç 2 ay süresince bu aksaklıkların giderilmesi gerekir. Aksi halde asansör mühürlenir.

 

ASANSÖR MAVİ ETİKET:

Mavi etiket, mühendisler tarafından yapılan kontroller sonucu can ve mal güvenliği bakımından hafif riskler oluşturduğu zaman asansör kabinine yapıştırılır. Asansör mavi etiket aldıysa bakımının 1 yıl içerisinde tamamlanması gerekir. Aksi koşulda asansör mühürlenir.

ASANSÖR YEŞİL ETİKET:

Yeşil etiket, can ve mal güvenliği bakımından hiçbir risk oluşturmayan koşullarda asansör kabinine yapıştırılır. Eğer asansör yeşil etiket aldıysa güvenle bu asansöre binebilirsiniz. Ancak, tabii ki gerekli kontrollerin düzenli bir şekilde devam ettirilmesi gerekir. Asansörlerin can ve mal güvenliğini sağlaması çok önemlidir, bu noktada yeşil etiket, asansör yönetmeliği gereğince en güvenli etikettir. Asansörün kullanıma açılabilmesi için mutlaka yeşil etiket almalıdır, aksi durumda kullanılamaz.

 

ASANSÖR ETİKET FİYATLARI

Asansör yeşil etiket maliyeti, asansör kırmızı etiket maliyeti ve asansör mavi etiket fiyatları, soruları çok aratılmaktadır. Asansör etiket fiyatları, etiketin kalitesine, boyutuna, yapılan baskı türüne ve ebatlarına göre değişiklik gösterir. Hangi materyalden yapıldığı da fiyat konusunu etkileyen bir husustur.

 

Asansör etiketleri, Mypromet tarafından sizler için isteğiniz doğrultusunda en kaliteli malzemeler kullanarak hazırlanır. TS EN 81-20 standartlarına göre olması gerektiği ve güncel haliyle sizlere sunulur.